Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Austrija se bori za ‘bankarsku tajnu’

    Austrijska ministarka finansija Maria Fekter izjavila je da će  'kao lavica' braniti načelo bankarske tajne, najavljujući veto na sve poteze koji bi tu tradiciju doveli u pitanje.

    Austrija se snažno opire automatskoj razmeni informacija o vlasnicima depozita s partnerima u Evropskoj uniji koji žele da ukinu bankarsku tajnu i time stanu na kraj prekograničnoj utaji poreza.

    Beč oporezuje dohodak od kamata na licu mesta i šalje potvrdu o tome u matičnu zemlju vlasnika računa, ne otkrivajući imena. Tvrde da je taj sistem efikasniji od razmene ličnih podataka s vladama drugih zemalja.

    U međuvremenu ga je u pitanje dovela sanacija kiparskog bankarskog sistema. Grčka dužnička kriza je gurnula kiparske banke u propast, a njihov kolaps ujedno je razotkrio rizike kojem se izlažu države ako dopuste da ofšor bankarstvo postane glavni posao nacionalnih zajmodavaca.

    Automatskoj razmeni podataka s drugim zemljama u Evropskoj uniji donedavno se protivio i Luksemburg, da bi njegov ministar finansija Luk Friden u jednom nedeljnom intervjuu ipak signalizirao spremnost na ublažavanje bankarskih propisa i na bližu saradnju sa poreskim vlastima drugih zemalja.
    Njegova austrijska koleginica zauzela je daleko tvrđi stav u razgovoru za austrijski list Oesterreich.

    "Ja sam lovac na utajivače poreza, ali sam isto tako zaštitnica poštenih štediša. Nije opravdano otvoriti javnosti sve štedne račune onih koji nisu učinili ništa loše. Zato se poput lavice borim za bankarsku tajnu", kazala je.

    Veruje da će Austrija zadržati svoju bankarsku tajnu duži vremenski period, dodajući da kao ministarka neće dopustiti ništa što bi moglo da je ugrozi.

    Najrazvijenije zemlje, među kojima je i Austrija, već međusobno razmenjuju određene informacije o poreskim obveznicima i vlasnicima računa na osnovu odgovarajućih zahteva. Ali, budući da to zahteva da nadležna tela sumnjaju u nezakonite postupke, razmena je tek u ograničenoj meri omogućila otkrivanje nezakonitosti.

    Automatska razmena informacija omogućava poreskim vlastima da lakše uoče utaju poreza ili nezakonite novčane tokove.

    Evropska komisija iskazala je zadovoljstvo spremnošću Luksemburga da automatski razmenjuje informacije o bankarskim računima, upozorivši istovremeno Austriju da će se naći u neodrživoj poziciji ne bude li sledila isti primer. Evropski poverenik za poresku politiku, Algirdas Šemeta, upozorio je da će se Austrija naći u izolovanoj i prilično neodrživoj poziciji ukoliko nastavi da se opire neizbežnom napretku prema većoj transparentnosti.

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE