Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Vlada znala za probleme u Železari. Ko će da plati dugove?

    Kako javlja RTS, Vlada je saglasna sa Železarom da raskine saradnju sa HPK inženjeringom i imenuje novog direktora.

    „Ministarstvo privrede je upoznato sa svim činjenicama o neispunjavanju i povredama ugovornih obaveza. Ovaj ugovor raskinut je u dobroj veri i najboljem interesu Republike Srbije, kako bi se obezbedio nesmetan završetak procesa privatizacije prodajom imovine ‘Železare Smederevo’. Bitno je istaći da kineska strana nema nikakve veze sa ovim raskidom ugovora“, poručuju iz Ministarstva.

    Stručnjaci ocenjuju da je angažovanje upravljačkog tima za Vladu bilo iznuđeno rešenje. Situacija na svetskom tržištu čelika već duže je teška, ali kako RTS nezvanično saznaje, glavni razlog za raskid ugovora je izostanak obećanih rezultata.

    „Smanjili su gubitak, ali nisu ostvarili one rezultate koji su od njih građani Srbije očekivali. Oni su bili prelazno rešenje da bismo mogli da napravimo ovo što smo napravili danas, da sačuvamo Železaru, da ona bude u funkcionalnom smislu, da radi. Teško da bismo mogli privatizovati neko preduzeće na način kako smo ga privatizovali a da je ono prestalo da radi na primer nekoliko godina“, objašnjava profesor Ekonomskog fakuteta u Beogradu Ljubodrag Savić.

    Međutim, kako N1 podseća ugovor između Železara i HPK inženjeringa ostao je nepoznat za javnost, a sada se otvara i pitanje – ko će pokriti gubitak srpske čeličane?

    N1 podseća i na izjavu premijera Aleksandra Vučića iz marta 2015. kako je od profesionalnog menadžmenta dobio uveravanja da će u roku od pola godine Železara postati profitabilna. „Da u roku od šest meseci će ostvarivati pozitivan poslovni rezultat, da će postati profitabilna i za šest meseeci. Oni kažu da će i ranije, ali prihvataju da to bude ugovorna obaveza”, rekao je tada Vučić.

    A da li je ugovorna obaveza i da „HPK inženjering“ snosi odgovornost ukoliko se obećano ne ispuni? U obrazloženju odluke rukovodstva Železare nije precizirano. Zato je ključno pitanje, kaže za N1 konsultant za investicije Mahmut Bušatlija, ko će pokriti akumulirani gubitak srpske čeličane stvoren dok je kompaniju vodio menadžment na čelu sa Kamarašem?

    „Ono što mene naročito brine jeste činjenica da možda nije dao ni svoje osiguranje, nije osigurao rezultate svoga rada. Ukoliko nema garancije sa strane Kamaraša da će tu štetu nadoknaditi, onda je državna uprava na slabašna pleća naših građana prebacila sve te dugove”, ocenjuje Bušatlija.

    Izvor: BIZLife, N1, RTS

    Foto: Beta

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE