Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Zašto Krizni štab sluđuje građane? Zašto se ne dogovore – nositi MASKE ili ne?

    Iako preporuka za nošenje maski nije nestala ni u momentima kada se mislilo da je epidemija na samom kraju, mnogi su je izbegavali. Po odluci Vlade Srbije, trenutno je njeno nošenje obavezno u zatvorenom prostoru u sredinama gde je proglašena vanredna situacija, uključujući Beograd. Iz Vlade je najavljeno da će oni koji se ne budu pridržavali toga biti kažnjavani.

    Iako je zvanična državna odluka takva, članovi Kriznog štaba za suzbijanje koronavirusa u Srbiji su na ovu temu veoma oprečnog mišljenja, što dodatno stvara nedoumice kod građana.

    Dok doktor Branimir Nestorović i dalje poručuje da je sada pravi momenat za zaražavanje i da nam maske neće mnogo pomoći, imunolog Srđa Janković iste i dalje nosi, a zajedno sa zamenicom Instituta Batut Darijom Kisić Tepavčević i Predragom Konom  samatra da se treba čuvati.

    Pulmolog i član Kriznog štaba Branimir Nestorović izjavio je u emisiji Hit tvit na TV Pink da nas maske zapravo veoma malo štite.

    Ništa ne može sprečiti prenos virusa„, rekao je i dodao da je ipak važno nositi maske, ali da ih u Srbiji ne nose kako treba već se „maske nose kao rajf“.

    Prema njegovim rečima, „svi ćemo se mi zaraziti u nekom trenutku“.

    S druge strane, takođe član Kriznog štaba, imunolog Srđa Janković od početka epidemije u Srbiji nosi masku a čak je i obećao da će masku skinuti kada budemo imali nula slučajeva koronavirusa.

    Kon je danas, gostujući na televiziji Prva, napomenuo da je se efekti obaveznog nošenja zaštitnih maski očekuju tek krajem ove ili početkom naredne nedelje. On je istakao da je nošenje maski zapravo zamena za „zaključavanje”.

    Dodao je i da ako svi nosimo zaštitne maske, nema mogućnosti da dođe do slučajne infekcije.

    „Kapljično se sigurno prenosi, aerogeno moguće da se prenosi tamo gde se stavlja na respiratore, moguće da se prave tako sitne aerosolne čestice koje mogu tako da se šire“, objasnio je Kon.

    On je naglasio i da je normalno da epidemilozi i članovi Kriznog štaba nemaju isto mišljenje, te da neki žele da se izdvajaju.

    SZO: Maske nisu zamena za fizičko distanciranje

    Preporuke iz Svetske zdravstvene organizacije takođe idu u korist maskama. Uz fizičku distancu, najdelotvornija mera je upravo nošenje maski, bilo da su u pitanju fabričke/hiruške, ili pak one koje smo sami napravili.

    Organizacija i dalje naglašava da same maske ne mogu da pobede koronavirus i mogu da  dovedu do lažnog osećaja sigurnosti koji vodi do zanemarivanja drugih važnih mera prevencije.

    Generalni direktor SZO, Tedros Adhanom Gebrejesus izjavio je da su maske od koristi samo kao deo sveobuhvatnog pristupa u borbi protiv Covida 19.

    „Ne mogu to reći jasnije: same maske neće vas zaštititi od COVID-19. Maske nisu zamena za fizičko distanciranje, higijenu ruku i druge mere javnog zdravlja“.

    Tedros je upozorio da zemlje koje primenjuju samo deo mera imaju „dug put pred sobom“.

    „Ne samo testiranje. Ne samo fizička distanca. Ne samo praćenje kontatata. Ne samo nošenje maski. Nego sve odjednom“, rekao je direktor SZO i naglasio da je jedna od stvari koju je naučio u proteklih 6 meseci je da nikad nije kasno da se promeni situacija u nekoj zemlji.

    Maske obezbeđuju određeni nivo zaštite

    Vodeći američki imunolog doktor Entoni Fauči rekao je da zaštitne maske ne štite u potpunosti od moguće infekcije koronavirusom, ali da obezeđuju određeni nivo zaštite.

    „Kada pogledate šta maska čini za opštu populaciju, podaci nisu stopostotno jasni. Maska ne može da obezbedi stopostotnu mogućnost da nekog ne zarazite, kao što ne može da obezbedi ni stopostotnu mogućnost da vas ne zarazi neko drugi. Znamo da su maske dobre u zdravstevnim ustanovama jer sprečavaju da neko ko je zaražen, kašljanjem ili kijanjem, zarazi ljude u tom okruženju”, rekao je Fauci u intervjuu za Nacionalnu geografiju početkom maja.

    Situacija se nije mnogo promenila ni sada, posebno jer se u Americi opet beleži rast broja zaraženih.

    Fauči je upozorio da bi dnevni rast novih slučajeva koronavirusa u SAD, trenutno oko 40.000, mogao da dostigne 100.000, ako ljudi ne budu ponovo poštovali smernice za socijalno distanciranje i nosili maske.

    „Jasno je da trenutno ne kontrolišemo stvari. Veoma sam zabrinut zato što bi moglo da se znatno pogorša“, rekao je Fauči tokom svedočenja u Senatu.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pixabay/Beta

    What's your reaction?

    Komentari

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE