Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Meksička država ZABRANILA PRODAJU zašećerenih pića i grickalica – DECI

    Južna Meksička država Oaksaka zabranila je prodaju zašećerenih pića i visokokaloričnih grickalica deci, u pokušaju da umanji visok nivo gojaznosti i dijabetesa.

    Oaksaka je prva država koja je preduzela ovu meru u Meksiku, koji ima najvišu stopu gojaznosti na svetu.

    Oni koji krše zakon i prodaju deci ovakvu hranu i pića, biće kažnjeni i zatvoriće im se posao.

    Ovaj potez vlasti došao je između ostalog i zbog pandemije koronavirusa. Meksiko je treći po broju smrtnih slučajeva u svetu, nakon SAD i Brazila. Stručnjaci navode da prekomerna težina dovodi do većeg rizika od težeg oboljevanja ili čak od smrti.

    Oko 73 odsto meksičke populacije ima prekomernu težinu. Meksikanci konzumiraju više gaziranih pića po osobi od bilo koje druge nacije na svetu, pokazalo je istraživanje Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj.

    Donošenje ovog zakona pozdravljeno je u državnom Kongresu, ali su vlasnici prodavnica i ulični prodavci protestovali protiv njega.

    Zakon zabranjuje prodaju, distribuciju i promociju zašećerenih pića i grickalica među mlađim osobama, a primenjivaće se i na automatima u školama.

    „Flaširani otrov“

    Meksički epidemiolog Hugo Lopes-Gatel označio je zaslađena pića „flaširanim otrovom“, i njihovoj velikoj konzumaciji pripisao 40.000 smrti, zajedno sa uticajem dijabetesa, gojaznosti i visokog krvnog pritiska, što su sve komorbiditeti koji bolest Covid-19 mogu da učine fatalnom po zaraženog.

    Moćna meksička industrija pića optužila je Lopes-Gatela za „satanizaciju strateške ekonomske aktivnosti i proizvoda koji su omiljeni kod miliona Meksikanaca“. Saopštila je da je vladina statistika pokazala da Meksikanci dobijaju samo 5,8 odsto dnevnih kalorija iz zaslađenih pića.

    Podsetimo, Meksiko je 2014. uveo porez na zašećerena pića od jednog pezosa po litri (oko pet centi), ali studije su pokazale da je to smanjilo njihovu konzumaciju za samo 7,5 odsto. Istovremeno, novac prikupljen od poreza nije otišao za jačanje javnog zdravlja, kao što je obećano, rekao je direktor pomenute grupe za zaštitu potrošača.

    Izvor: BIZlife

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE