Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Zec: „Zašto Nemac ima VIŠAK, a mi imamo MANJAK“

    Univerzitetski profesor Miodrag Zec ocenio je govoreći o najavljenoj plati od 900 evra da je „sve moguće, ali pod nekim uslovima“.

    „U uslovima visoke inflacije, u uslovima strahovite aprecijacije kursa, što mi imamo, jer mi ovde radimo potpuno suprotno što su radile mnoge zemlje, jer su se ovde složili interesi Vlade koja želi da ekonomske rezultate učini što boljim pa zato apresira dinar u odnosu na evro, i stranih investitora kojih se to uopšte ne tiče, ovde su strane investicije doradni poslovi. On donosi svoje poluproizvode, ovde angažuje radnu snagu, uz subvencije, ovde im daje 200 evra, on je potpuno indiferentan prema kursu, ali onaj ko ima puni proizvod ovde, on je totalno hendikepiran“, kaže on.

    Dodaje da su „sve zemlje koje su se spasavale i povećavale svoju poziciju u međunarodnoj podeli rada išle obrnuto“.

    „Slovenija, koja je 10 godina tranziciju finansirala tako što je obarala vrednost tolara da zauzme okolinu, da ima eksport, i zauzela je Srbiju. Slovenci investiraju u Srbiju, mi ne investiramo gore. Ili na primer Kina, koliko je puta svet pritiskao Kinu da revalvira juan, a ona neće, a mi radimo upravo suprotno“, kaže on.

    Govoreći o planu Srbija 2025., Zec kaže da tu postoje najmanje dva pitanja.

    „Ako je to moguće, zašto se nije već dešavalo, a s druge strane, ako govorite o investicijama, odakle je taj novac i čiji je to novac. Nažalost, to pitanje nije poznato. Drugo, da li su te investicije iz duga ili iz objektivnog viška. Zašto mi moramo uzti inevsticije od nekoga, zašto Nemac ima višak, a mi imamo manjak“, kaže Zec.

    Smatra i da su „cene pojele plate“.

    „Sa 500 evra ne možeš baš mnogo toga da uradiš, infostan je otišao preko 100 evra… Problem je kod nas, računa se prosečna plata, a ne računa se koliko ljudi živi od te plate, koliko je po pojedincu plata, a koliko po članu porodice“, kaže on.

    Kaže da deo dobrostojeće klase unutar zemlje ima ušteđevinu u evrima, ali da ona postaje sve manja.

    „Cene će pojesti ušteđevine, cene će pojesti plate. Koliko može prosečna plata da kupi benzina u Srbiji, a koliko u Sloveniji. Put je ka cenama“, kaže on.

    Izvor: N1

    Foto: YT/N1/Screenshot

    What's your reaction?

    Komentari

    • Zoran

      E moj zec, kad te uhvate vučići....

    • Mučenik

      DA NIJE ŽALOSNO BILO BI TUŽNO? Suficit u budžetu je kao rezultat otimanja penzije, neusklađivanja penzija sa porastom troškova i plata. Spasioci gazde zemlje su penzioneri. BDP је na kraju 2019. godine 24,12 milijarde evra/0,524=46,03 milijarde evra ili 6.576 evra po glavi stanovnika, u novembru 2019. godine. Penzije i plate, po rečima gazde Srbije poleću u nebesa, za pet godina penzije skaču na 430-440 evra, a plate na 900 evra. Gazda je zaboravio da je 2012. godine, kada je zaseo u fotelji vlasti, javni dug bio 15,47 milijarde evra, a krajem 2019. godine javni dug je narastao na 24,12 milijarde evra, plate od oktobra 2012. do oktobra 2019. god narasle za 100 evra, sa 368 evra (41.558 din) na 468 evra (55.069 din). Prosečna penzije od decembra 2012. do decembra 2019. god narasla je za 26.345 (224 evra)-24.969 (220,41 evra) = 1.376 dinara=11,71 evra (ako se računa samo u evrima za ceo period analize, skoro da nema promene, samo 4,4 evra). Da li je realno da se penzije i plate dupliraju za pet godina? S druge strane, u Srbiji četvrtinu stanovništva je u opasnosti od siromaštva. Naš standard je međunajnižim u Evropi, afrički.

    • Branko

      Molio bi da objasnite kako je javni dug porastao za preko 60 % u odnosu na 2015, a tvrde da je sa 70 pao ispod 50 % BDP, dok rastemo 2,5 % godišnje, hvala

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE