Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Profesor Zec objašnjava fenomen infrastrukture u Srbiji

    Profesor ekonomije dr Miodrag Zec objašnjava da bi izgradnji infrastrukture u nekoj zemlji moralo da prethodi stvaranje koncepta države i društva. Društvo mora najpre da kaže kakav mu je pravni poredak i kakav vrednosni sistem želi pa da se onda pravi infrastruktura koja će da podrži taj koncept, navodi Zec u razgovoru za RTV.

    „Zato je bečki vodovod napravljen pre 150 godina a i dan-danas je dobar, a mi stalno imamo polovična rešenja. U Srbiji pravimo vodovod i kanalizaciju i dovodimo struju u svako selo, a u selima nema ljudi“, ukazuje.

    Ključno, dodaje, pitanje za fenomen infrastrukture jeste šta čemu prethodi, odnosno da li jedno društvo teži balansiranom ili nebalansiranom razvoju.

    „Za balansiran razvoj uzmimo za primer put svile: napravljen je kao privatna investicija u srednjem veku jer je bilo proizvođača svile u Kini kao i kupaca na zapadu, bogatih trgovaca. Slično je nastala i pruga Union Pacifik u Americi, koja je spajala istočnu sa zapadnom obalom, jer su na srednjem zapadu bila ogromna stada stoke koja je trebalo transportovati kupcima na istok i dalje ka Evropi“, objašnjava.

    Navodi da postoji i drugi, nebalansirani pristup, kada se nešto pravi da bi se stimulisao razvoj nekog kraja, a primer za to je izgradnja transsibirske železnice u Rusiji.

    „Problem je napraviti infrastrukturu kada nemate taj balans, onda država finansira izgradnju i najčešće pogreši“, navodi sagovornik RTV-a.

    Kaže da se pogotovo u malim državama, poput Srbije, stalno diskutuje o tome zašto se ne daju koncesije.

    „Pa, koncesije možemo dati ako je trasa rentabilna. Ako imate putnike i robu, onda možete da tražite koncesionara koji će se, u principu, javiti da zaradi“, ukazuje.

    Zec kaže da je za svako društvo pored materijalno-tehničke infrastrukture, jednako važna i pravna infrastruktura koja je baza za ostalu infrastrukturu, kao i za način njenog finansiranja.

    „Čitav niz promašaja u izgradnji infrastrukture je posledica nepostojanja pravne infrastrukture, pa se ogroman novac gubi u koncesionim sporovima i u arbitražama“, upozorava Zec.

    Izvor: RTV

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE