Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    4 LEKCIJE: Kako je Južna Koreja zaustavila rast infekcije BEZ drastičnih mera

    U ovoj zemlji krajem februara broj zaraženih koronavirusom na dnevnom nivou išao je i do 1000. To je stalo posle nedelju dana, a ove nedelje prijavljeno je svega 64 slučaja.

    Južna Koreja je tako uz Kinu postala jedina zemlja koja uspela da suzbije infekciju. Sve to je uspela bez drastičnih mera ograničavanja kretanja i govora kao u Kini ili opšte samoizolacije poput nekih od evropskih zemalja, piše Njujork tajms.

    Sada svetski državnici traže savete od njih, a saveti koje Južna Koreja daje sadrže samo četiri lekcije.

    Lekcija 1. – Interveniši brzo

    Samo nedelju dana nakon što je potvrđen prvi slučaj državni zvaničnici sastali su se s predstavnicima farmaceutskih kompanija. Naložili su im da krenu da izrađuju setove testova na koronavirus, obećavši im punu podršku. U samo dve nedelje, dok su potvrđeni slučajevi još bili dvocifreni, Koreja je distribuirala hiljade testova dnevno. Hitno su, na primer, preduzete mere u Daegu, gradu od 2,5 miliona stanovnika gde se zaraza proširila kroz lokalne crkve. Tako što je saznala glavni izvor infekcije, omogućilo je Južnoj Koreji da se protiv virusa bori bez radikalnog ograničavanja kretanja stanovništva.

    Lekcija 2. – Testiraj rano

    Južna Koreja testirala je više stanovnika nego ijedna druga zemlja na svetu, čime su došli u situaciju da mogu na vreme izolovati sve sumnjive slučajeve i dati im brzu pomoć nakon što se otkrije da su zaraženi. Kako navodi Njujork tajms, zemlja je sprovela oko 300 hiljada testova, što je 40 puta više nego Sjedinjene Američke Države (gledano po broju stanovnika).

    Pritom su, kako bi rasteretili bolnice, vlasti otvorile više od 600 centara u kojima je bilo moguće sprovesti testove na koronavirus. Osim što su time ubrzali testiranja, smanjili su izloženost zdravstvenih radnika. Na 50 mesta uvedena su „drive in“ testiranja – pacijenti su testirani u desetominutom postupku pri čemu uopšte nisu napuštali vozila.

    Stranim gostima kojima je omogućeno skidanje mobilne aplikacije putem koje su mogli da provere spadaju li prema simptomima u rizičnu grupu. Hoteli, kancelarije i poslovne zgrade koriste termalne kamere kako bi ustanovili ima li neko visoku temperaturu, a temperaturu su proveravali i restorani pje nego bi pustili goste unutra.

    Lekcija 3. – Praćenje kontakata obolelih, izolacija i nadzor

    Južnokorejske vlasti tokom epidemije MERS -a razvile su alate i veštine praćenja obolelih koje uključuju nadzor obolelih putem sigurnosnih kamera, zapisa kreditnih kartica i podataka iz GPS uređaja njihovih automobila i mobilnih telefona.

    Razvijena je i aplikacija koju moraju koristiti oni u samoizolaciji, a ako bi pacijent napustio kuću, bio bi novčano kažnjen sa nešto više od hiljadu evra. Sve je to dovelo je do stope smrtnosti manje od jedan odsto, uverljivo najmanje na svetu.

    Lekcija 4. – Pomoć javnosti

    Nijedna zemlja nema dovoljno zdravstvenih radnika da svima mere temperaturu, pa tako ni Južna Koreja. Zbog toga su vlasti zamolile građane za pomoć. Televizijske emisije, radio, internet portali te javni razglasi poslužili su da vlasti obaveštavaju građane o važnosti nošenja maski, izbegavaju socijalne kontakte… Angažovani su i brojni volonteri, a sve je rezultiralo poverenjem javnosti u državne službe.

    Izvor: Jutarnji list, BIZLIfe

    Foto: Beta/AP Andy Wong

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE