Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Da li od deteta pravite narcisa?

    Da li vaše dete misli da je posebno? Da li je ikada reklo nešto kao: „Bez mene bi bilo manje zabavno“, ili „Najbolji/a sam“, ili „Deca kao ja zaslužuju više“? Ako je tako, možda gajite narcisa.

    Narcisizam je osobina ličnosti koja se odlikuje preuveličanom predstavom o sopstvenoj ličnosti i želje da drugi prepoznaju superiornost te osobe. U ekstremnim slučajevima je ovo psihijatrijska dijagnoza, ali je većina nas na skali „svakodnevnog narcisizma“. Intenzitet nečije narcisoidnosti zavisi podjednako od gena i drugih faktora, od kojih je najvažniji vaspitanje.

    Prošle godine su istraživači Edi Brumelan (Eddie Brummelan) sa Univerziteta u Amsterdamu i Bred Bušmana (Brad Bushman) sa Univerziteta u Ohaju, izjavili da narcisizam podstiču roditelji koji veruju da je njihovo dete bolje i da ima veća prava od druge dece.

    „Roditelji koji precenjuju, suviše traže i prečesto nagrađuju kvalitete svog deteta“, izjavio je Brumelan. „Na primer, precenjuju inteligenciju svoje dece, tvrde da njihova deca znaju različite stvari iako ih, zapravo, ne znaju i obasipaju svoje dete nagradama čak i kad ono nije dobro. Takvi roditelji često znaju da istaknu svoje dete iz okoline dajući mu neobično ime“ dodaje Brumelan.

    via GIPHY

    Žan Tvendž (Jean Twenge) psihološkinja sa Univerziteta u San Dijegu govori o tome da je „pokret samopouzdanja“ koji je započet osamdesetih godina u Kaliforniji deo uzroka zbog kojeg je sve više narcisoidnih osoba u društvu budući da je upravo on ohrabrivao roditelje da govore svojoj deci kako su posebna, ali je zauzvrat podstakao narcisizam.

    Brumelan veruje da kada su deca precenjena ona internalizuju „nezdrava osećanja superiornosti“ – srž narcisizma. Umesto toga, on veruje da bi roditelji trebalo da ciljaju da kod dece gaje samopouzdanje ili „zdravo osećanje o sopstvenoj vrednosti“.  Da bi u ovome uspeli, prema Brumelanovom mišljenju, roditelji bi trebalo da se fokusiraju da budu „topli“. „Kada se dete oseća voljenim i zbrinutim, oni bi mogli internalizovati uverenje da su vredne osobe – srž samopouzdanja“, dodaje. Tvendž se sa ovim slaže i dodaje da je „najlakši savet za građenje samopouzdanje umesto narcisizma kod dece ponavljanje reči ’volim te’ umesto ’ti si poseban/a’“.

    Međutim, treba skrenuti pažnju i na činjenicu da su neki aspekti narcisističkih osobina dobri za kasniji uspeh u životu.

     

    Izvor: Bizlife, Newscientist

    Foto: Printscreen

    Piše: A. M.

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE