Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Holandski „šamar“ Amerikancima: Prodali Kinezima haj-tek opremu

    Najveći kineski proizvođač čipova SMIC kupio je od ASML, čije je sedište u Holandiji, proizvodnu opremu za 1,2 milijarde dolara, nakon što je SAD preporučio koordinaciju u blokadi isporuka ključnih uređaja Kini.

    U decembru je kabinet bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa uvrstio kinesku kompaniju na crnu listu, naloživši domaćim kompanijama poput Applied Materialsa i Lam Research Corpa da, pre nego što joj prodaju proizvodnu opremu, traže dozvolu.

    Američko ministarstvo trgovine opravdalo je taj potez navodnim nastojanjima Kine da upotrebi civilnu tehnologiju u vojne svrhe. Tvrdili su i da imaju dokaze o zabrinjavajućoj saradnji SMIC i kineskih proizvođača vojne opreme. Vašington je dopustio tek prodaju opreme za proizvodnju „starijih“ čipova.

    ASML proizvodi takvu opremu, ali na glasu je kao najveći proizvođač sofisticiranih litografskih uređaja u svetu, koji utiskuju čipovske sklopove na podlogu fokusiranim ultraljubičastim zracima (EUV), napominje Reuters.

    Godine 2019. Trampov je kabinet od holandskih zvaničnika zatražio da blokiraju prodaju takvog stroja kineskom SMIC i oni nisu produžili potrebnu dozvolu. Dozvola za isporuku nije izdata do kraja februara, navodi Rojters, pozivajući se na podatke holandske vlade.

    U ASML nisu odmah odgovorili na upit Rojtersa kakve su uređaje prodali Kinezima.

    U januaru je izvršni direktor ASML Peter Venik izjavio da kompanija vidi „značajnu korist“ u prodaji starije tehnologije za proizvodnju čipova Kini ako joj vlada to dozvoli. U 2020. ASML je 17 odsto od 14 milijardi evra prihoda ostvario prodajom uređaja Kini.

    Američka komisija za nacionalnu bezbednost u sektoru veštačke inteligencije (NSCAI) preporučila je u ponedeljak da SAD u koordinaciji s Holandijom i Japanom uskraćuje kompanijama dozvole za izvoz u Kinu ključne opreme za proizvodnju čipova.

    „Ta prodaja je šamar preporukama NSCAI i pokazuje velike razlike među saveznicima u tom pitanju“, izjavio je za Rojters izvršni direktor američkog proizvođača poluprovodnika, koji je želeo ostati anoniman.

    Izvor: SEEbiz

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE