Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    ISTINA o kremama protiv bora: Ovi proizvodi DOKAZANO POMAŽU

    Od borbe protiv tih slobodnih radikala, do stimulisanja prirodne proizvodnje kolagena na koži, proizvodi protiv starenja daju neka primamljiva obećanja, a potrošači godišnje potroše milijarde dolara na takve kreme i losione. Međutim, za mnoge kreme, losione i vitaminske suplemente koji tvrde da smanjuju bore ili usporavaju prerano starenje, ne postoji dovoljno dokaza koji pokazuju da zaista deluju.

    Iako su se određeni aktivni sastojci koji se koriste u proizvodima protiv starenja pokazali bezbedni i efikasni, trik je u pronalaženju pravih sastojaka koji dobro funkcionišu sa vašom kožom, kažu stručnjaci.

    Ne znači da je sve na tržištu za negu lica samo bacanje novca. Donosimo vam nekoliko saveta sertifikovanih dermatologa koji vam mogu pomoći pri odabiru prave nege kože lica kako biste sprečili ili ublažili nastanak bora i drugih znakova starenja.

    Proizvod broj jedan koji dermatolozi preporučuju za borbu protiv bora je krema za zaštitu od sunca. Najbolje je da sprečite oštećenja od sunca, koja mogu prouzrokovati ili pogoršati znake starenja, pre nego što nastanu.

    Krema sa UV zaštitom širokog spektra, SPF 30 ili 50 jedan je od retkih proizvoda u koji vredi uložiti novac i poverenje.

    Za oštećenja koja su već vidljiva, stručnjaci kažu da su jedini proizvodi koje vredi kupiti retinoidi – retinol i tretinoin.

    Retinol, prirodni oblik vitamina A, deluje tako što smanjuje pojavu bora i povećava debljinu i elastičnost kože. Postoji dovoljno dokaza koji pokazuju da retinol poboljšava izgled finih linija i bora.

    Retinol je sastojak koji se nalazi u brojnim kremama za negu kože. Moćniji oblik retinola, nazvan tretinoin i on je dostupan isključivo na recept.

    Korisno je korišćenje i hidrantnih krema, ali njihovi navodni efekti protiv starenja su upitni.

    Ostali aktivni sastojci koji se često oglašavaju i prodaju kao „sredstva protiv starenja“ nisu nužno loši i neefikasni, ali obično nisu zasnovani na nepobitnim dokazima, tvrde stručnjaci.

    Peptidi

    Starenjem koža postaje sve tanja i gubi masnoće, što dovodi do njenog opuštanja i stvaranja finih linija. Telo proizvodi manje kolagena i elastina, supstanci koje omogućavaju koži da zadrži svoj glatki, punašni i mladalački izgled.

    Peptidi su mali proteini koji pomažu stimulisanju novih ćelija da rastu i pomažu ćelijama kože da zarastu.

    Iako se peptidi nalaze u velikom broju proizvoda, stručnjaci još uvek nisu sigurni koja tačno formulacija može delovati, osim hidratacije, na smanjenje znakova starenja.

    Ako „rade“, to čine tako što stimulišu zamenu kolagena, elastina i drugih komponenti koje pate tokom starenja. Zabrinjava to što su peptidi veliki molekuli i u zavisnosti od njihove formulacije i površine kože možda neće moći da prodru dovoljno duboko da postignu svoj efekat, tvrde stručnjaci.

    Alfa-hidroksi kiseline (AHA)

    Alfa-hidroksi kiseline, poput mlečne, glikolne i limunske kiseline, prirodni su sastojci koji se nalaze u voću, mleku i šećeru.

    Često se koriste jer deluju kao piling. Uklanjaju spoljašnji, površinski sloj kože koji drži mrtve ćelije na površini lica. Na taj način oslobađaju kožu ovog nepotrebnog tereta, čiste pore i regenerišu kožu brže.

    Svaka kiselina ima malo drugačiji efekat. Mlečna kiselina pomaže u uklanjanju mrtvih ćelija kože, što ima posvetljujući efekat na koži. Za ovaj efekat posebno je efikasna limunska kiselina. Glikolna kiselina, koja dolazi iz šećerne trske, može da pomogne smanjenjem finih linija, bora i bubuljica, čineći da koža deluje glatko i zategnutije.

    Neželjeni efekti uključuju peckanje i osetljivost na sunce, pa stručnjaci preporučuju upotrebu kreme za zaštitu od sunca kada god se korste proizvodi sa ovim kiselinama.

    Resveratrol

    Resveratrol je biljno jedinjenjem koje se nalazi u crvenom vinu, odnosno stablima, lišću i koži grožđa, a dostupan je i kao suplement. Neki tvrde da resveratrol može sprečiti ili pomoći u lečenju hroničnih zdravstvenih problema poput dijabetesa ili bolesti srca.

    Iako postoje dokazi da umereno konzumiranje vina ima zdravstvene koristi, da li suplementi resveratrola mogu imati sličan efekat ostaje nejasno.

    Antioksidanti

    Za antioksidante se obično tvrdi da pomažu u borbi protiv oštećenja ćelija od slobodnih radikala. Slobodni radikali su jaki oksidansi (teže da preotmu elektron drugim molekulima), a njih neutrališu antioksidansi, jer imaju elektrone koje mogu da daju oksidansima i tako ih stabilizuju (da ne budu reaktivni).

    Slobodni radikali oštećuju sve ćelijske strukture: ćelijsku membranu, ćelijske organele, a najveća šteta nastaje kada dođe do oštećenja genetskog materijala, DNK. Promene u genima vode ka mutacijama, a mutacije ćelija mogu biti i ka malignim ćelijama.

    Supstance sa antioksidativnim svojstvima uključuju beta-karoten, likopen, selen i vitamine A, C i E. Ovi i drugi antioksidanti se nalaze u mnogim namirnicama, uključujući voće, povrće, orašaste plodove i neko meso. Takođe su dostupni dodaci mnogim antioksidantima.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pexels

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE