Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Štrajk „zaključao“ 80 posto škola u Poljskoj

    Širom Poljske su zatvorene škole, ukrašene sindikalnim, državnim i crnim zastavama u najvećem štrajku prosvetnih radnika u Poljskoj od 1993. godine u kome, prema podacima sindikata, učestvuje skoro 80 odsto škola i obdaništa.

    „Spremni smo za razgovore. Spremni smo da ubedimo vladu da taj štrajk nema samo ekonomsku osnovu, već da je to štraj u odbranu kvaliteta obrazovanja koji su, nažalost, poslednje godine uništile.“

    Zato što formalno štrajk ne može da bude tako široko formulisan, zato govorimo o platama, kazao je radiju TOK FM lider Sindikata poljskih učitelja Slavomir Bronjaž.

    Pregovori poslednje šanse propali su kada je vicepremijerka Beata Šidlo ponudila povišice od 15 odsto ove godine, povećanje plate od 5 odsto koje je već na snazi od januara i još 9,6 odsto od septembra, promene u sistemu ocenjivanja učitelja i smanjenje birokratije.

    To je od tri sindikata na pregovorima prihvatio samo jedan, te sada traže povećanje plata od samo 30 odsto, 15 odsto retroaktivno od januara i 15 odsto od početka nove školske godine.

    Prosečna osnovna plata poljskog učitelja iznosila je 2018. godine od 690 evra za pripravnike do 1.270 evra bruto, uz razne dodatke dobijaju svake godine i 13. platu, a vlada premijera Mateuša Moravjeckog odobrila im je od januara ove godine povišice od pet odsto.

    Za razliku od ranijih štrajkova i protesta, ovaj preti da izazove haos zato što je namerno isplaniran u vreme aprilskih ispita i testova u školama i pred početak maturskih ispita u maju, a i trajanje štrajka nije ograničeno.

    „Apelujem na učitelje, naravno, ako smatrate da je štrajk nužan, štrajkujte, ali narednih dana kada budu ispiti, molimo, vratite se deci. Vratite se deci tako da učenici mogu da izađu na ispite“, apelovao je posredstvom Poljskog radija šef kancelarije poljske vlade Mihal Dvorčik.

    Lokalne samouprave širom Poljske, na čelu sa gradskim vlastima Varšave organizovali su za vreme trajanja štrajka dobrovoljce da se pobrinu za đake, organizuju izlete, učenje u bibliotekama ukoliko roditelji nisu u mogućnosti.

    Izvor: N1, Beta

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE