Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Trenutna tržišna vrednost NIS-a 930 miliona evra

    U fokusu investirora na domaćem tržištu akcija pre dva dana bile su akcije Naftne industrije Srbije koje su ojačale za 0,3 procenta na 682 dinara. Istovremeno je istrgovano u iznosu od 8,3 miliona dinara.
    -Kada govorimo o vrednovanju NIS-a na Beogradskoj berzi, kompanija se trenutno kotira sa tržišnom kapitalizacijom od oko 930 miliona evra (na ceni od 680 dinara po akciji). Ovo je tek 15-16 odsto iznad cene po kojoj je kompanija preuzeta početkom 2009. godine od Gaspromnjefta. Glavni uzrok niskog vrednovanja ovog biznisa je slabo domaće tržište kapitala gde nema mnogo velikih i kvalitetnih portfeljnih investitora pa se dešava da proteklih dana NIS-ove akcije imaju dnevni promet od po 200-300 hiljada dinara, kaže Nenad Gujaničić, broker

    Uz ovako niske promete pitanje je koliko je realna ova cena akcija, ali to zasad očito ne smeta ni većinskom vlasniku niti državi Srbiji koja poseduje oko 30 odsto akcija.

    NIS će i ove godine isplatiti akcionarima dividendu, verovatno u visini 25 odsto profita koji je ostvaren u prošloj godini. Na trenutnim cenama dividendni prinos ove akcije je oko sedam procenata, što je, primera radi, 2,5 puta više od kamate na dinare oročene na godinu dana, kaže Gujaničić.

    NIS je prošle godine imala najbolju poslovnu godinu još od 2013. što je bila poslednja godina pred sunovrat cene sirove nafte koji je usledio u jesen 2014. Očekuje se da je NIS lani ostvario dobit od oko 30 milijardi dinara, što je okvirna prognoza na osnovu devetomesečnih rezultata poslovanja i prognoze uprave za poslednji kvartal.

    -NIS-u odgovaraju više cene sirove nafte pre svega zbog proizvodnje nafte koju ima u našoj zemlji (oko trećine prerađene nafte u Pančevu potiče iz domaćih izvora). Stoga u vremenima kada su cene sirove nafte visoke, na ovom segmentu poslovanja se ostvaruju visoke profitne margine., objašnjava ovaj broker.

    S druge strane, osim cene sirove nafte, na kompaniju utiču i državna zahvatanja koja se trenutno nalaze u rasponu 54-56 procenata u odnosu na maloprodajnu cenu kada su pitanju bezolovno i dizel gorivo. Iako je tražnja za gorivima u velikoj meri neelastična jer nema supstituta (troši se i kada cena raste), više cene u određenoj meri smanjuju potražnju, kaže Gujaničić.

    Izvor: BIZLife

    Foto: NIS

    Piše: Jelena Stojanović

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE